EUROPRYMUSEK - niepubliczne przedszkole

Zostań europrymuskiem

Inne

TEATRZYKI 

 

Teatr Bajki Aktorstwa uczyliśmy się w teatrach akademickich – „Teatrze ITP” z KUL w Lublinie i „Cezar” z UWM w Olsztynie. Graliśmy w różnych zespołach, teatrach i kabaretach. Teraz połączyliśmy siły, aby przedstawić Państwu nasz repertuar oparty na autorskich scenariuszach.

Historie są zarówno całkowicie nowe, jak i inspirowane pięknymi, choć niekoniecznie znanymi podaniami z różnych stron świata. Dopracowana oprawa spektakli sprawi, że zabierzemy Państwa podopiecznych do cudownej krainy baśni i bajek.

Dbamy o bezpieczeństwo i komfort psychiczny młodych widzów. Pracujemy realizując naszą wspólną pasję.

 

Planowane spektakle w roku szkolnym 2016/17

Wrzesień

"Przepis na urodę" - Lily pochodzi z bogatego domu, dostaje wszystko czego zapragnie, lecz najbardziej chciałaby być piękna. Co chwilę spogląda w lusterko, z którym nie rozstaje się na krok i… nie jest zadowolona. Z tego powodu staje się bardzo złośliwa i nie może znaleźć przyjaciół. Lecz dostaje dobrą lekcję i poznaje pewien sekret. Czy Lily nauczy się dobrych manier i spotka nowych przyjaciół? Jaki pozna sekret i czy spełni się jej marzenie?

Listopad

„O dzielnym Misiu Wojtku” – Bajka oparta na prawdziwej historii Niedźwiedzia Wojtka, który zaprzyjaźnił się z polskimi żołnierzami i został bohaterem.

Grudzień

„Uwierz w Świętego Mikołaja” – to Bożonarodzeniowa opowieść o chłopcu, który nie wierzył w świętego Mikołaja. Niespodziewanie na swojej drodze spotkał Rudolfa i razem wybrali się do Laponii, by odzyskać wiarę – również w marzenia

Styczeń

„Zimowa opowieść” - To zimowa opowieść napisana na podstawie znanej baśni braci Grimm. Baśń opowiada o dwóch siostrach: leniwej i pracowitej, które za swoje postępowanie otrzymują zasłużone nagrody.

Luty

„Nie ma mistrza nad kowal” – Opowieść o tym jak leniwy chłopiec stał się pracowity, na podstawie estońskiej baśni pt. „Nie ma mistrza nad kowala”

Kwiecień

„Gdzie się podziały jajka”- Wielkanocna rymowana komedia o wiosennych porządkach, przygotowaniach do świąt i poszukiwaniach zaginionych jajek

 

AUDYCJE MUZYCZNE  

 

Audycje muzyczne organizowane przez ARTE – MUZA Białystok. Dzieciom prezentowane są bajki muzyczne, w których dzieci mogą interaktywnie uczestniczyć. Przy okazji poznają różne instrumenty oraz podstawowe pojęcia muzyczne, takie jak: piano, forte, dynamika, melodyka, rytm. Oprócz ciekawych zabaw i konkursów, te muzyczne opowieści również uczą i wychowują. Dzieje się tak, ponieważ oprócz zagadnień muzycznych poruszane są w nich także sprawy dotyczące dobrego zachowania i wychowania.

 

Planowane audycje muzyczne na rok szkolny 2016/17

- MUZYCZNE SANDAŁY PĘDZĄCEJ STRZAŁY

scenariusz i opracowanie: Mirosław i Katarzyna Krysztopa

skład instrumentalny: banjo, skrzypce, instrument klawiszowy

Pędząca Strzała jest Indianką, która nosi zaczarowane sandały. Te niezwykłe buty same podążają w kierunku muzyki. Dzięki nim Pędząca Strzała poznała już muzykę różnych narodów. Tym razem muzyczne sandały zaprowadziły ją do ogniska, przy którym siedzą trzej kowboje. Mężczyźni grają i śpiewają piękne, wesołe piosenki. Indianka ogromnie zainteresowana tym co słyszy, zakrada się bliżej i chowa się za krzakiem. Dowiaduje się w końcu, że jest to muzyka country, która powstała w Ameryce. Słuchacze poznają największe przeboje tego gatunku, oraz instrumenty w nim występujące, z których na szczególną uwagę zasługuje banjo – instrument w Polsce mało znany.

- SPACER PO WARSZAWIE

scenariusz i opracowanie: Alicja i Rafał Grabowscy

skład instrumentalny: akordeon, skrzypce, gitara

Warszawa – miasto mitów i legend, to idealne miejsce na muzyczny spacer uliczkami Starego Miasta i nie tylko. Trójka przyjaciół wybierając się na taki spacer spotyka w piwnicach kamienicy Krzywe Koło 13 Bazyliszka, a w Pałacu Ostrogskich odnajduje zaklętą Złotą Kaczkę. Nad Wisłą trafiają na Syrenkę i Warsa oraz Sawę, przy okazji dowiadując się jak Maćko Kwasiżur diabła oszukał. Kiedy ściśnie ich w żołądku dowiedzą się komu chleb spleśniały starczy za specjały. Te wspaniałe historie ubrane w muzykę z pewnością zachęcą młodego słuchacza do odwiedzenia stolicy i zapoznania się z historią Polski. W kolejnych sezonach planujemy kontynuację cyklu, min. muzyczne opowieści związane z legendami innych polskich miast (np. Gdańsk, Kraków, itp.) oraz regionów z nimi związanych.

- O CHOCHLIKU, KTÓRY CHCIAŁ ZEPSUĆ ŚWIĘTA

scenariusz i opracowanie: Beata i Daniel Bogdanowicz

skład instrumentalny: skrzypce, instrument klawiszowy, klarnet, kontrabas

Bohaterem tej opowieści jest złośliwy Chochlik, który nie lubi Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego też będzie się bardzo starał sprawić, aby Święta nie były radosne i szczęśliwe. Nie spodziewa się jednak, że ktoś może mu w tym przeszkodzić. Aniołek i dwa Świąteczne Elfy postarają się wspólnie z publicznością przekonać Chochlika Złośnika do zmiany poglądów i wzbudzić w nim bożonarodzeniową radość. Pomogą w tym świąteczne piosenki oraz wspólnie wykonane piękne kolędy.

- MUZYKALNA GĄSIENICA – czyli opowieść o elementach dzieła muzycznego

scenariusz i opracowanie: Beata i Daniel Bogdanowicz

skład instrumentalny: instrument klawiszowy, akordeon, gitara basowa

To zabawna historia o gąsienicy i jej przyjaciołach, która pomoże dzieciom zrozumieć, z jakich ważnych części składa się każda piosenka - czyli muzyczne dzieło. Piosenka, którą będzie układała gąsienica będzie oczywiście posiadała melodię, rytm, tempo, harmonię, dynamikę i artykulację oraz barwę dźwięku. Jednak na początku nie wszystko będzie na swoim miejscu. Trzeba będzie te elementy poukładać tak, żeby powstała piosenka. Przy pomocy różnych zabaw i interakcji dzieci wraz z Muzykalną Gąsienicą stworzą dzieło muzyczne, czyli piosenkę, którą potem wspólnie zaśpiewają. W audycji pojawią się utwory związane z jej tematem oraz do wspólnego wykonania z publicznością.

- JAK POWSTAŁY INSTRUMENTY

scenariusz i opracowanie: Katarzyna i Mirosław Krysztopa

skład instrumentalny: flet, fletnia, gitara, perkusjonalia, instrument klawiszowy

Dawno, dawno temu, kiedy na Ziemi żyli jeszcze jaskiniowcy, zaczęła rodzić się nowa siła na świecie. To była muzyka. Pierwotni ludzie w najróżniejszych i najdziwniejszych sytuacjach uświadamiali sobie jej moc i piękno. Za pomocą prób i błędów odkrywali, jak wydobywać dźwięki, żeby powstała muzyka, a nie hałas, czy zgrzyt. Również dzieci uczestniczące w audycji, będą razem z jaskiniowcami czynnie uczestniczyć w poszukiwaniu muzyki w otaczającym świecie. W trakcie audycji w ciekawy i zabawny sposób opowiemy o początkach śpiewu, oraz instrumentów perkusyjnych, dętych, strunowych i klawiszowych.