EUROPRYMUSEK - niepubliczne przedszkole

Zostań europrymuskiem

Inne

TEATRZYKI 

 

Teatr Bajki Aktorstwa uczyliśmy się w teatrach akademickich – „Teatrze ITP” z KUL w Lublinie i „Cezar” z UWM w Olsztynie. Graliśmy w różnych zespołach, teatrach i kabaretach. Teraz połączyliśmy siły, aby przedstawić Państwu nasz repertuar oparty na autorskich scenariuszach.

Historie są zarówno całkowicie nowe, jak i inspirowane pięknymi, choć niekoniecznie znanymi podaniami z różnych stron świata. Dopracowana oprawa spektakli sprawi, że zabierzemy Państwa podopiecznych do cudownej krainy baśni i bajek.

Dbamy o bezpieczeństwo i komfort psychiczny młodych widzów. Pracujemy realizując naszą wspólną pasję.

 

Planowane spektakle w roku szkolnym 2016/17

Wrzesień

"Przepis na urodę" - Lily pochodzi z bogatego domu, dostaje wszystko czego zapragnie, lecz najbardziej chciałaby być piękna. Co chwilę spogląda w lusterko, z którym nie rozstaje się na krok i… nie jest zadowolona. Z tego powodu staje się bardzo złośliwa i nie może znaleźć przyjaciół. Lecz dostaje dobrą lekcję i poznaje pewien sekret. Czy Lily nauczy się dobrych manier i spotka nowych przyjaciół? Jaki pozna sekret i czy spełni się jej marzenie?

Listopad

„O dzielnym Misiu Wojtku” – Bajka oparta na prawdziwej historii Niedźwiedzia Wojtka, który zaprzyjaźnił się z polskimi żołnierzami i został bohaterem.

Grudzień

„Uwierz w Świętego Mikołaja” – to Bożonarodzeniowa opowieść o chłopcu, który nie wierzył w świętego Mikołaja. Niespodziewanie na swojej drodze spotkał Rudolfa i razem wybrali się do Laponii, by odzyskać wiarę – również w marzenia

Styczeń

„Zimowa opowieść” - To zimowa opowieść napisana na podstawie znanej baśni braci Grimm. Baśń opowiada o dwóch siostrach: leniwej i pracowitej, które za swoje postępowanie otrzymują zasłużone nagrody.

Luty

„Nie ma mistrza nad kowal” – Opowieść o tym jak leniwy chłopiec stał się pracowity, na podstawie estońskiej baśni pt. „Nie ma mistrza nad kowala”

Kwiecień

„Gdzie się podziały jajka”- Wielkanocna rymowana komedia o wiosennych porządkach, przygotowaniach do świąt i poszukiwaniach zaginionych jajek

 

AUDYCJE MUZYCZNE  

 

Audycje muzyczne organizowane przez ARTE – MUZA Białystok. Dzieciom prezentowane są bajki muzyczne, w których dzieci mogą interaktywnie uczestniczyć. Przy okazji poznają różne instrumenty oraz podstawowe pojęcia muzyczne, takie jak: piano, forte, dynamika, melodyka, rytm. Oprócz ciekawych zabaw i konkursów, te muzyczne opowieści również uczą i wychowują. Dzieje się tak, ponieważ oprócz zagadnień muzycznych poruszane są w nich także sprawy dotyczące dobrego zachowania i wychowania.

 

Planowane audycje muzyczne na rok szkolny 2017/18

- O SMUTNYM MOLLU I WESOŁM DURZE

scenariusz i opracowanie – Katarzyna Krysztopa

skład : śpiew, obój, instrument klawiszowy, kontrabas, perkusja

W piękny słoneczny dzień spotykają się dwaj przyjaciele – Dur i Moll. Moll jest bardzo smutny i przygnębiony, chociaż nie ma do tego powodów. W życiu wszystko mu się układa , jest zdrowy i bogaty, a mimo to nic go nie cieszy. Dziwi to wesołego Dura, który pomimo że jest biedny, schorowany i musi bardzo ciężko pracować, to cały czas jest zadowolony i uśmiechnięty. Obaj panowie wplątują się w różne zabawne sytuacje, ale każdy z nich reaguje inaczej – Moll się martwi, a Dur się cieszy.

Przy okazji przygód dwójki przyjaciół dzieci zapoznają się z pojęciami muzycznymi „dur” i „moll”. Dowiedzą się dlaczego melodie w tonacjach durowych brzmią wesoło, a te w tonacjach molowych smutno. Nauczą się również śpiewać i rozróżniać akordy durowe i molowe.

- KOZIOŁEK MATOŁEK I MUZYCZNE NIESPODZIANKI

scenariusz i opracowanie – Beata i Daniel Bogdanowicz

skład : śpiew, instrument klawiszowy, akordeon, gitara basowa

Audycja muzyczna realizowana w formie opowieści, w której występuje dobrze znany dzieciom, pełen humoru, bohater bajkowy – Koziołek Matołek. „… Właśnie nową zaczął podróż…” i wędruje po nieznanej mu dotąd krainie bogatej w niespodzianki muzyczne. Przy tej okazji nasz bohater zapoznaje się z różnymi pojęciami muzycznymi, wartościami nut, pauzami, itp. Stają się one również bohaterami tej historii, a nawet mają wpływ na przebieg akcji.

Dzieci przypomną sobie znane już pojęcia muzyczne oraz poznają nowe. W audycji znajdą się zagadki, zabawy ruchowe oraz piosenka wędrującego Koziołka.

- HEJ KOLĘDA , KOLĘDA!

scenariusz i opracowanie – Katarzyna i Mirosław Krysztopa

skład: śpiew, instrument klawiszowy, flet, gitara

Tradycyjni polscy kolędnicy to przebierańcy, którzy chodzą po domach z życzeniami świątecznymi i noworocznymi. Zwyczaj ten znany jest od setek lat, lecz dziś niestety staje się coraz mniej popularny. Prawdziwych kolędników spotkać można jedynie w niewielu wsiach, gdzie kultywuje się tę barwną tradycję. Natomiast w większości miejscowości kolędują dzieci i młodzież. Nie przykładają oni zbyt wielkiej wagi do stroju, repertuaru, nie znają też związanych z tym tradycji.

W audycji pragniemy przedstawić dzieciom dawne zwyczaje kolędowania z Gwiazdą oraz takimi barwnymi postaciami jak Turoń, pasterze, trzej Królowie, Śmierć, Diabeł.

- JESTEM SOBIE PODLASIANKA

scenariusz i opracowanie – Alicja i Rafał Grabowscy

skład: śpiew, akordeon, skrzypce, kontrabas

Audycja adresowana do dzieci młodszych. Zrealizowana w oparciu o bogate zbiory etnograficzne p. Grażyny Kuklińskiej - wieloletniej twórczyni Małych Kurpi Zielonych oraz badaczki folkloru Podlasia. Utwory, które zostaną tu wykorzystane pochodzą z podlaskiego folkloru. Celem audycji jest w przystępny i ciekawy sposób zapoznać młodego słuchacza z regionalnym dziedzictwem muzycznym oraz określenie tożsamości regionalnej w myśl idei „stąd jestem, to moje korzenie”.

Dodatkowym atutem będzie częściowa charakteryzacja wykonawców nawiązująca do typowych strojów ludowych noszonych kiedyś na Podlasiu.

- NA ZIELONEJ WYSPIE

scenariusz i opracowanie - Katarzyna i Mirosław Krysztopa

skład: śpiew, flet prosty, akordeon, skrzypce, instrument klawiszowy

Razem z muzykami odwiedzimy Zieloną Wyspę, czyli Irlandię. Będzie to doskonała okazja, żeby zapoznać się z przepiękną muzyką irlandzką oraz niektórymi zabawnymi zwyczajami tam panującymi. Irlandczycy są narodem pełnym temperamentu, więc piosenki i melodie prezentowane w trakcie audycji z całą pewnością zachęcą dzieci do wspólnej zabawy, śpiewania i poznawania tej kultury muzycznej. Zdarza się też dosyć często, że nawet najweselszy Irlandczyk zatrzyma się na chwilę, zamyśli i zaśpiewa romantyczną balladę, z których również słynie Zielona Wyspa.

Na wspólne poznawanie muzyki irlandzkiej zabierze dzieci Brenda - bardzo wesoła Irlandka, która niezbyt dobrze mówi po polsku.