EUROPRYMUSEK - niepubliczne przedszkole

Zostań europrymuskiem

W „ Krainie Warcabków ” wprowadzenie do gry w szachy

„Nauczcie dzieci grać w szachy,

a o ich przyszłość możecie być spokojni.”

Paul Morphy

Sama jako dziecko grałam w szachy , odnosiłam sukcesy i porażki. Lubiłam tę grę, jeździłam na zawody. Teraz cieszę się, że mogę dzielić się swoją wiedzą i umiejętnościami z dziećmi. Ukończyłam szereg kursów, które dały mi kwalifikacje by uczyć dzieci gry w szachy.

Opowiadanie w „Krainie Warcabków” napisałam po to by dzieci poznały lepiej i zrozumiały grę w szachy. W „ Krainie Warcabków ” jest to opowiadanie w którym głównymi bohaterami są bracia. Kapitan Biały i Kapitan Czarny. Bracia wprowadzają dzieci w świat zasad i reguł gry w warcaby. W opowiadaniu poprzez zabawę poznają budowę warcabnicy, znaczenie i zasady poruszania się „warcabków” , pojęcia, co to jest partia, warcabista, pion ukoronowany (damka), zasady poruszania się i zbijania damką, oraz bicie wielokrotne. W trakcie gry, zabawy dzieci poznają słowa przegrana, wygrana, remis i zasada fair play. Warcaby pomagają stymulować rozwój emocjonalny, rozwój intelektualny wraz z edukacją matematyczną. Dziecko poznaję grę w warcaby potrafi przewidzieć skutki czynności manipulacyjnych na przedmiotach, wie jak łączyć przyczynę ze skutkiem i potrafi przewidywać, co się może zdarzyć.

Gra szachy i warcaby rozwija pamięć i uwagę, logiczne myślenie, doskonali wyobraźnię wzrokową i ćwiczy koncentrację uwagi, kształtuje pozytywne cechy osobowości, właściwe reagowanie na sukcesy i porażki , wdraża do aktywnego spędzania wolnego czasu, uczy współpracy w grupie.

Rozbudzenie w dziecku zainteresowań szachami w wieku przedszkolnym daję im szansę na lepsze i szybszą naukę w szkole.

Autor: Agnieszka Post